Основне информације

Универзитетски клинички центар Србије - врхунска установа здравствене заштите
Универзитетски клинички центар Србије, са седиштем у Београду, јединствена је здравствена установа, настала удруживањем клиника и института Медицинског факултета у Београду. Формирана је као нова организација: Клинички центар Медицинског факултета, првог јануара 1983. године. У свом саставу КЦС има укупно 41 организациону јединицу: 23 клинике, девет центара, поликлинику и девет служби за услужне делатности.

Делатност
У Универзитетском клиничком центру Србије лече се најтежи пацијенти, на располагању је грађанима за неодложно збрињавање животно угрожених повређених и хитних пацијената 365 дана у години 24 сата дневно. Као референтна установа здравства, УКЦС спроводи високоспецијализовану дијагностику, лечење и консултативне специјалистичке и субспецијалистичке прегледе најтежих болесника. УКЦС је такође и медицински научно-истраживачки центар и наставна база Медицинског факултета Универзитета у Београду за додипломско и последипломско академско образовање и стручно образовање за лекаре на стажу и специјализацији, као и образовна база за студенте факултета здравствене струке. У дугој традицији ове установе, урађено је много на унапређењу здравља и примени нових технологија, нових медицинских процедура у дијагностици и лечењу.

Ресурси:
Као референтна установа за медицинску едукацију, УКЦС посебну пажњу посвећује академском образовању запослених. У овој установи ради неколико академика, такође велики број доктора медицинских наука, магистара, субспецијализаната и специјалиста из свих грана медицине. Са више од седам хиљада запослених, УКЦС је највећи је пружалац здравствених услуга у Србији и један од највећих у Европи, у којем се годишње збрине више од милион пацијената. У стационарној делатности УКЦС годишње се лечи више од 90 000 болесника, оствари се више од 950 000 болесничких дана лечења, обави преко 50 000 операција и више од 7.000 порођаја. У дневним болницама годишње се лечи 25 000 болесника и обави преко 5.000 операција. Комплекс УКЦС смештен је на површини од 34 хектара у ширем центру Београду, на општини Савски венац. У његвом саставу је више од 50 одвојених зграда павиљонског типа, површине око 280 000 м2, од којих су четири објекта (пластична хирургија, урологија, ортопедска хирургија и психијатријска болница на Авали) изван центра болничког комплекса.

Претрага

Facebook Image

Последње вести

Потписивање Колективног уговора

Вршилац дужности директора Универзитетског клиничког центра Србије, проф. др Јелена Друловић и представници репрезентативних синдиката (Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије – Јединствена синдикална организација Универзитетског клиничког центра Србије, Грански синдикат здравства и социјалне заштите „Независност“ Универзитетског клиничког центра Србије, Нови синдикат Универзитетског клиничког центра Србије, Синдикат медицинских сестара и здравствених техничара Универзитетског клиничког центра Србије и Уједињени синдикати Србије Универзитетског клиничког центра Србије) потписали су дана 3. априла 2025. године предлог Колективног уговора за Универзитетски клинички центар Србије.

Опширније...

Договор о сарадњи између Универзитетског клиничког центра Србије и Универзитета Схензхен у Кини

У склопу међународне сарадње, 26.03.2025. године Универзитетски клинички центар Србије (УКЦС) посетила је делегација Универзитета Схензхен из провинције Гуангдонг (Кина).

Опширније...

Саопштење

Данас смо присуствовали нечему што се ретко виђа, једном несвакидашњем догађају, који су иницирали крајње неодговорни појединци, понети својим тренутним функцијама, и који су организовали у кругу болнице протесте и демонстрације. Подсећамо грађане Србије, да је у близини сваке здравствене установе у Србији строго забрањена употреба аутомобилских сирена, па можете да замислите како су се осећали пацијенти, хоспитализовани у Универзитетском клиничком центру Србије, приликом ових несвакидашњих демонстрација у кругу болнице. Неки од њих су и животно угрожени, па свако додатно узнемиравање може да изазове компликације у њиховом даљем току лечења.

Ова група неодговорних појединаца су на делу данас показали не да их не занимају животи и здравље грађана Србије, као што тврде, већ да немају ни мало осећаја солидарности и бриге за пацијенте из Северне Македоније, који су у тешком стању пре само пар сати смештени на Интезивну негу у Ургентном центру УКЦС и за чије животе се боре наши здравствени радници.

Овакво непоштовање пацијената, али и свих здравствених радника, Србија још није видела и доживела.

Свака част онима који су ову срамоту организовали и нека их је вечно срамота!