Мултидисциплинарни центар за лечење гојазности
ГОЈАЗНОСТ И ПРЕКОМЕРНА ТЕЛЕСНА МАСА
У Србији 54.7% становништва има прекомерну телесну масу, а сваки пети становник је гојазан. Гојазност значајно повећава ризик од дијабетеса, болести коштано зглобног система, стерилитета али и животно угрожавајућих обољења као што су инфаркт срца, мождани удар, злоћудни тумори органа за варење, дојки, материце и изненадне срчане смрти.
Гојазност се дефинише помоћу индекса телесне масе.
БМИ= ТТ (кг)/ТВ (м2)
*Легенда: БМИ= body mass index, ТТ = телесна тежина, ТВ (м2) =телесна висина на квадрат
Нормална ухрањеност: БМИ =18-24.9кг/м2
Прекомерна ТТ : 25-29.9кг/м2
Гојазност I степена: 30-34.9кг/м2
Гојазност II степена: 35-39.9кг/м2
Гојазност III степена: изнад 40кг/м2
КО СЕ ЛЕЧИ У ЦЕНТРУ ЗА ГОЈАЗНОСТ?
Програм лечења у Центру за гојазност је прилагођен одраслим особама од 18 до 65 година старости, индекса телесне масе изнад 30кг/м2.
ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА
- Амбуланта се налази на ендокринологији, у згради Поликлинике КЦС, на другом спрату у Вишеградској улици број 26.
- Први преглед заказује изабрани лекар у Дому здравља електронским путем. За преглед је потребан упут за специјалистички преглед за Амбуланту за гојазност и основне лабораторијске анализе- КС, гликемија, холестерол, триглицериди, креатинин, АСТ, АЛТ
- Контролни преглед се заказује приликом прегледа у Центру у периоду важења упута
- Одељење за стационарно лечење гојазности се налази на Клиници за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, у улици Др Суботића старијег број 13, на I спрату.
ЛЕКАРИ И СЕСТРЕ
Оснивач Мултидисциплинарног центра за гојазност, Академик проф. др Драган Мицић
Академик Драган Мицић, оснивач центра за гојазност је захваљујући дугогодишњем искуству у раду са гојазним болесницима, са поремећајем метаболизма, организовао тим специјалиста различитих специјалности који, свако у свом домену, доприноси квалитетној дијагностици и лечењу гојазних болесника. Мултидисциплинарни центар за гојазност је почео са радом 2010. године као део одељења за гојазност Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Србије, у Београду, а од 2012. је постао део мреже европских центара за лечење гојазности (ЦОМС).
Начелник Центра за гојазност
Проф. Мирјана Шумарац-Думановић
Стационарни део Центра за гојазност се налази на И спрату Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, КЦС у улици Др Суботића старијег број 13. Центар за гојазност је опремљен намештајем који је прилагођен екстремно гојазним особама, ваге које мере ТМ и телесни састав до 220кг, одговарајући апарати за мерење крвног притиска.
Шеф амбуланте Центра за гојазност |
Лекар на одељењу за гојазност Асс. др сци. др Даница Стаменковић-Пејковић |
![]() |
![]() |
У Центру се годишње лечи 700-800 нових пацијената. У тиму за лечење гојазности су ендокринолог, дијетолог, дијететичари, кардиолог, пулмолог, психијатар и тим хирурга. Лечење у Центру за гојазност подразумева дијетотерапију као основни вид лечења свих типова и стадијума гојазности. Консултације са дијетологом и дијететичарима су ОБАВЕЗНЕ ТОКОМ ЧИТАВОГ ТРАЈАЊА ПРОГРАМА ЛЕЧЕЊА који је предвиђено да траје две године за конзервативно лечење, а хируршки лечени пацијенти се контролишу годинама након операције.
Медикаментно лечење спроводи ендокринолог у случају дијагностиковања обољења ендокриног система или постојања метаболичког поремећаја који захтева медикаментно лечење.
Главна сестра одељења за гојазност
ВМС Ружа Филиповић
О ХИРУРШКОМ ЛЕЧЕЊУ ГОЈАЗНОСТИ
Хируршко лечење гојазности (метаболичка / баријатријска хирургија) је вид лечења који дуготрајно помаже у решавању проблема гојазности, дијабетеса типа 2, високог крвног притиска и повишених масти у крви.
За кога је предвиђено хируршко лечење гојазности?
Хируршко лечење је предвиђено за особе од 18 до 60 година старости, са индексом телесне масе >40кг/м2 или изнад 35кг/м2 које имају компликације гојазности као што су дијабетес, повишени крвни притисак, прекиде дисања током сна (слееп апнеа), функционалне или менталне поремећаје услед гојазности. Одлуку о индикацији за хируршко лечење доноси конзилијум након најмање 6 месеци успешног конзервативног лечења. Индикација се поставља на основу БМИ, метаболичких болести, увида у ефекат дијетотерапије, сарадњу пацијента током лечења и процене кардиолога, пулмолога, психијатра и анестезиолога.
Ко не може да буде оперисан ?
- Гојазне особе са БМИ мањим од 35кг/м2 или мањим од 40кг/м2, ако немају друге метаболичке болести.
- Особе млађе од 18 или старије од 60 година нису погодне за баријатријске операције.
- Особе код којих дијетски режим не доводи до смањања телесне масе бар 5% за 6 месеци се сматрају недовољно ангажованим у сопственом лечењу и код њих се не очекује жељени ефекат операције.
- Особе са недовољно контролисаним психичким обољењем, поремећајем исхране (булимија, „бинге еатинг“) или лечени од болести зависности као и оболели од малигне болести која је лечена у последњих 5 година такође не могу да буду оперисани.
![]() |
![]() |
Gastric bypass | Sleeve gastrectomy |
Шта је важно да пацијенти знају пре него што се одлуче за хируршко лечење гојазности?
Неке хируршке процедуре захтевају посебну дијетску припрему и одређени режим исхране после операције као и НАДОКНАДУ ВИТАМИНА И МИНЕРАЛА КОЈА ЈЕ ДОЖИВОТНА. Пацијент је, због могућности последица недовољног уноса одређених хранљивих материја у ризику од настанка обољења костију, нервног система и малокрвности, због чега је након баријатријских операција потребна ДУГОГОДИШЊА РЕДОВНА КОНТРОЛА У ЦЕНТРУ ЗА ГОЈАЗНОСТ.
Баријатријске операције не решавају проблем гојазности саме по себи! Неопходно је ангажовање гојазне особе да се постигне жељени ефекат операције које подразумева дијетотерапију и физичку активност и после операције.
Чланови тима за хируршко лечење гојазности:
- Проф. др Милош Бјеловић, Специјалиста хирургије, Клиника за дигестивну хиругију КЦС, (и/или други хирург из тима)
- Проф. др Ивана Недељковић, Кардиолог, Клиника за кардиологију КЦС
- Доц. др Владимир Жугић, Специјалиста пулмологије, Клиника за пулмологију КЦС
- Доц. др Иван Палибрк, Специјалиста анестезиологије са реаниматологијом, Клиника за анестезију и реанимацију КЦС
- НС Прим. др Снежана Половина,специјалиста интерне медицине, ендокринологије, Клиника за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма, КЦС
- Прим. др Јелена Глигоријевић, Специјалиста хигијене, субспецијалиста хигијене исхране, Амбуланта за дијететику КЦС
- Прим. др Дубравка Бритвић, Специјалиста психијатрије, Клиника за психијатрију КЦС