Вечерње новости: Пацијенти са пресађеном јетром пуштени кућама

Пацијенти којима је пре две недеље пресађена јетра - Саша Милошевић и Драгана Ђоковић Тмушић пуштени су на кућни опоравак и добро се осећају

БЕОГРАД - Пацијенти којима је пре нешто више од две недеље пресађена јетра - Саша Милошевић (37) из Лучана и Драгана Ђоковић Тмушић (28) из Београда пуштени су кући, а данас су се са њима, приликом посете Ургентном центру, састали министарка здравља Србије Славица Ђукић Дејановић и њен хрватски колега Рајко Остијић.

Пацијенти кажу да се одлично осећају, а Драгана планира и децу. Она је на пресађивање чекала од 2000. године, када јој је дијагностикована цироза јетре узрокована аутоимуним хепатитисом.

Породица је чак, како наводи, почела да се припрема за прикупљање новца како би трансплантацију урадила у Италији, где им је за интервенцију требало око 120.000 евра. Драгана наглашава да се сада осећа добро, да једва чека да прође годину дана од интервенције како би могла да се оствари и у улози мајке.

У томе су је подржали и лекари из Хрватске, који су операцију извели са колегама из Србије, и који су јој рекли да имају доста пацијенткиња које су после трансплантације родиле децу.


Саша Милошевић је рекао да болује од Вилсонове болести и да му је болест недавно дијагностикована. Имао је среће да се брзо појави подударан донор, а како је реч о наследној болести испитивања се сада раде и његовом брату, али и сину.

Министри су Ургентни центар посетили након потписивања Меморандума о сарадњи у Влади Србије, а који предвиђа сарадњу два министарства у области стручног усавршавања здравствених радника, трансплантације органа, али и програма превенције и раног откривања карцинома.

Министарка Ђукић Дејановић је објаснила да је избор да посети Ургентни центар пао јер ова установа има импресивне резултате, најстручније и најкомпетентније обавља свој посао 24 сата, 365 дана у години. Осим тога, како је навела, недавно је почео у овој установи да се ради програм трансплантације јетре и за веома кратко време урађене су чак две интервенције и сарадњи са хрватским колегама из здравствене установе "Меркур" у Загребу.

Министар Остојић је честитао лекарима и медицинским сестрама Ургентног центра на добро обављеном послу, јер је како каже, веома важно што су у року од десетак дана са колегама из Хрватске урадили две транплантације. "Данас пацијенти са пресађеним органима имају сјајан квалитет живота. Ово двоје пацијента се придружило групи од милион пацијената широм света који живе и раде са трансплантираним органима", нагласио је Остојић.

Он је додао да се организованост здравства у једној држави огледа кроз Хитну медицинску помоћ и кроз развијеност програма трансплантације органа и да се кроз хитну службу најбоље види стручност, организација и однос према пацијентима, који такође игра важну улогу.

Директор Ургентног центра Златибор Лончар је најавио да је договорено да током наредних трансплантација јетре у Ургентном центру у раду учествују и тимови из Клиничког центра Војводине и Ниша. "Обучићемо екипе и у овим центрима, тако да када имамо донора у Нишу или Новом Саду имамо спремне тимове који могу да експлантирају (изваде) орган", нагласио је Лончар. Он је додао да ће лекари из Хрватске и Србије наставити сарадњу и да ће заједно формирати тим за трансплантацију који ће радити на развоју овог програма у земљама у региону, пре свега Босни и Херцеговини, Македонији и Републици Српској.

Осим министара здравља из Србије и Хравске у делегацији су били и државни секретар Министарства здравља Србије Владимир Ђукић, помоћница министра здравља Хрватске Мирела Бушић и вођа трансплантационог тима у Клиници "Меркур" Бранислав Коцман. Делегација је осим пацијената којима је урађена трансплантација обишла и двадесетпетогодишњу пацијенткињу која чека на трансплантацију због аутоимуног хепатитиса.

У Клиничком центру Србије на трансплантацију јетре чека 40 до 50 пацијената, прецизан број се не зна јер се листе још увек ревидирају.